Fotografia tradycyjna

Copyright © 2020. All rights reserved.

PENTACON six TL

PENTACON six TL - Sonnar 180 f/2,8

PENTACON six TL - Sonnar 180 f/2,8 - fot. www.64iso.pl

Indywidualność w fotografii

W poszukiwaniu własnego obrazu

Szukanie indywidualności w dzisiejszych czasach jest trudne z racji powszechności i dostępności do środków generujących obrazy zarówno przez licznych zawodowców jak i amatorów fotografii cyfrowej lub tradycyjnej. Techniki szlachetne i cyfrowe są w obecnym czasie na wyciągnięcie ręki dla osób mocno związanych z poszukiwaniem odmienności obrazu fotograficznego.

PENTACON six TL sample lens prototype

PENTACON six TL-lens prototype 90 mm f/1,4 - fot. www.64iso.pl

Jest kilka znanych metod na tworzenie unikalnych obrazów światłem malowanych, jedną z nich jest posiadanie silnej wyobraźni i wykorzystanie jej do tworzenia fotografii o indywidualnych cechach. Oryginalność tych prac może być podyktowana dogłębną obserwacją co w fotografii już stworzono i na tej podstawie tworzy się coś nowego lub brakiem jakiejkolwiek wiedzy o historii fotografii i dzięki temu tworzeniu obrazów nie przesiąkniętych awersją prac już stworzonych.

Najszybszą metodą na unikalność obrazowania jest wejście w posiadanie narzędzi umożliwiających tworzenie mało spotykanego obrazu. Tu kurtyna oryginalności odsłania nam dwa nurty płynące wąską bogatą strugą i szerokim leniwym nurtem związanym z poszukiwaniem budżetowych rozwiązań tak drastycznych, że wymuszają kombinacje tworzące unikalność środków wyrazu w fotografii.

Szlachcic PENTACON six TL

Szlachetny średni format z NRD

Los spowodował, że powróciłem do fotografii średnioformatowej analogowej i siłą rzeczy po pewnym czasie wskoczyłem na tory fotografii hybrydowej. O PENTACON six napisano już prawie wszystko i nie trzeba powtarzać już utartych i znanych o nim historii. Wszelkie fora internetowe, Funcluby, warsztaty fotograficzne w sposób ciągły zgłębiają tematy związane z byłą niemiecką marką aparatów fotograficznych z Drezna produkowanych w latach 1956-1990.

O generacjach tych właśnie aparatów średnioformatowych 6x6 warto jednak napisać nieco inaczej. Aparaty te wyposażono w bagnet P6 za pomocą którego możemy podpiąć wiele obiektywów stworzonych na potrzeby tego własnie systemu. Pełną listę wszystkich kompatybilnych obiektywów z bagnetem P6 do PENTACON six TL można znaleźć w moim artykule o obiektywach do średniego formatu OBIEKTYWY ŚREDNIOFORMATOWE.

PENTACON six TL

PENTACON six TL-lens 90 mm f/1,4 - fot. www.64iso.pl

Mechaniczna konstrukcja aparatu Pentacon six zachęciła mnie do szukania własnego środka wyrazu w fotografii. Budowa aparatu i technologia w nim zawarta dała mi szansę na tworzenie obrazów o charakterze mniej spotykanym na co dzień w fotografii. Prostota bagnetu aparatu PENTACON six i brak elektroniki między obiektywem a korpusem aparatu, pozwala na daleko idące modyfikacje tego systemu bez ryzyka utraty oryginalnego stanu technicznego korpusu. Wyjątkowe bogactwo dodatków i akcesoriów do tego systemu tylko zachęca do eksperymentów.

PENTACON six TL

PENTACON six TL-experimental lens 90 mm f/1,4 - fot. www.64iso.pl

Król ekonomii PENTACON six

Prawie idealny aparat fotograficzny

Na licznych giełdach można kupić aparat PENTACON six w cenie akceptowalnej dla każdego miłosnika fotografii. Odradzam zakup tego systemu dla osób, które przedkładają technikę nad artyzmem. To najczęściej aparaty wysłużone lub okaleczone czasem i nie można spodziewać się niezawodności w kwestiach trzymania czasów i transportu filmów. Trzeba jednak pamietać, że PENTACON six, to aparat średnioformatowy o wielkości medium rejestrującym obraz w rozmiarach 56 mm na 56 mm.

Dla porównania warto dodać, że cyfrowa odsłona budżetowego średniego formatu Fuji GFX rejestruje obraz na wielkości medium cyfrowym 43.8 mm x 32,9 mm. Tak więc PENTACON six ma plastyczniejszy obszar budowania obrazu a do tego jest o 25 razy tańszy. Jeśli wliczymy w to optykę dwóch systemów to nasz staruszek z Drezna ekonomią, różnorodnością obiektywów i akcesoriów kładzie na łopatki wszystkie systemy średnioformatowe nawet jeśli podliczymy koszty wywołania negatywów i zakup dobrego skanera.

PENTACON six TL

PENTACON six TL-modified lens 90 mm f/1,4 - fot. www.64iso.pl

Jednak nie to jest tematem tego artykułu, skupmy się na jednym ze sposobów uzyskania obrazów o nieco innym odbiorze niż większość otaczającej nas fotografii. Swój apatyt na własny obraz zaspokoiłem na długi okres fotografowania dzięki bagnetowi P6.

Kameleon PENTACON six TL

Bagnet P6 furtką do modyfikacji

W pogoni za obrazem o innych właściwościach plastycznych zderzyłem się z ekonomią i zasadnością mej himery. Ceny szkieł rysujących nam obraz na mediach światłoczułych wraz z jasnością i skomplikowaniem rozwiązań technicznych odstraszają. Z pomocą przyszedł mi właśnie aparat PENTACON six, który zaopatrzony w bagnet P6 dał idealne rozwiązanie dla moich zabaw z fotografią mniej popularną.

PENTACON six TL

PENTACON six TL-obiektyw modyfikowany-90 mm f/1,4 - fot. www.64iso.pl

W śród akcesoriów do PENTACONA six jest szereg pierścieni pośrednich o różnych długościach. Kupuję te pierścienie na giełdach internetowych za grosze i wykorzystuję ich mocowanie do bagnetu P6. Na innych giełdach i serwisach internetowych szukam ciekawych szkieł produkowanych na potrzeby radiologii, kinematografii i astrologii. Budowa aparatu PENTACON six ma w sobie dość małe lustro, które jest zmorą dla osób kadrujących w tych aparatach jednak dla przeróbek i modyfikacji to zbawienie.

PENTACON six TL

PENTACON six TL-optyka-średnioformatowa-90 mm f/1,4 - fot. www.64iso.pl

Zabawa w uzbrajanie aparatu w optykę nie związaną ściśle z systemem PENTACON six, pozwala zbudować obrazy o unikatowych głębiach ostrości, perspektywie, plastyce, przeciekach świateł i kontrastach na poziomie szkieł o jasnościach f/0,75 dla pełnej klatki. Dodatkowo jest to fotografia nie modyfikowana za pomocą programów graficznych i efektów specjalnych. Kwestią czasu jest tylko opanowanie technik fotografowania aparatem ze szkłem którego nikt nie ma i trzeba uczyć się samemu odnaleźć najlepszy temat dla danej modyfikacji.

www.64iso.pl

Fotografia tradycyjna