Fotograf

Copyright © 2021. All rights reserved.

Obiektyw Nikon Nikkor 24 mm f/1.4 G ED AF-S

Stczeń 08 / 2016

Obiektyw Nikon Nikkor 24 mm f/1.4 G ED AF-S w fotografii ślubnej.

by Admin

Fotografia ślubna / Nikon Nikkor 24 mm f/1.4 G ED AF-S

26 Comments
Fotografia ślubna, Plenery, Reportaże, Zdjęcia ślubne, Fotograf na wesele, ślub, Fotograf

Bursztynowy Pałac Nikon Nikkor 24 mm f/1.4 G ED AF-S fot. www.64iso.pl

Nikon Nikkor 24 mm f/1.4 G ED AF-S

Obiektyw Nikon Nikkor 24 mm f/1.4 G ED AF-S Jak drogi tak trudny jest. To szkło wyjątkowe jest ze względu na połączenie swojej jasności z szerokim kątem widzenia. Będąc użytkownikiem tego narzędzia pracy przez pięć lat oceniam jego przydatność w fotografii ślubnej jako wysoką, ale nie bardzo wysoką. Trzeba przyznać, że obiektyw ten w użyciu przesłony 1,4 jest wybitny pod kątem ostrości i kontrastu. W zasadzie stosuje go tylko w takiej szeroko otwartej przesłonie w końcu za to zapłaciłem, a producent po to go stworzył.

Fotografia ślubna, Plenery, Reportaże, Zdjęcia ślubne, Fotograf na wesele, Fotograf

Bursztynowy Pałac Nikon Nikkor 24 mm f/1.4 G ED AF-S fot. www.64iso.pl

Dobrze się zastanów

Wiele osób po zakupie tego szkła go pokochało, albo szybko sprzedało. Wynika to z faktu, że jak na przesłonach szeroko otwartych generuje wysokiej jakości obraz, to na otworach od 5,6 i węższych generuje przeciętną, jakość obrazu z odczuwalnymi aberracjami sferycznymi. W dobie precyzyjnej korekcji punktu ostrości w nowych lustrzankach firmy Nikon można tą wadę zmniejszyć. Jest to jednak uciążliwe i wymaga ciągłej kontroli tego parametru. Nie do końca opisanym problemem tego rodzaju szkła a w zasadzie ogniskowej 24 jest wielkość ramki pola autofokusa w aparacie. Oznacza, to ze podczas fotografowania przedmiotów z dalszej odległości i okalaniu obiektu przez ramkę pola autofokusa w fragmentarycznym jego obszarze, ostrość może być ustawiona w innym miejscu. Bardzo tego trzeba pilnować zwłaszcza na płytkich głębiach ostrości.

Obiektyw o takiej ogniskowej ma też przypadłość do zakrzywiania i deformowania rzeczywistych kształtów i proporcji obiektów. Oznaczać to może, ze fotografowana para młoda z bliskiej odległości może mieć nienaturalnie przerysowane dłonie ramiona czy stopy. Głownie ten obiektyw sprawdził mi się w fotografii przedmiotów z bliska takich jak obrączki i podobne detale wykluczając ze zbiorów obiektyw makro. Najbardziej wykorzystuje go do zdjęć zabawy i tańczących ludzi na weselu oraz w ekstremalnie małych i ciemnych kościołach. Prędkość i celność autofokusa nie jest powalająca i chętnie bym przytulił się do wersji starszego jego brata Nikkon Nikkor 28mm 1,4D ze względu na „wiertarkowy” system ostrzenia.