logo studia fotograficznego

Copyright © 2021. All rights reserved.

W Szczecinku

W Szczecinku powstało wiele moich fotograficznych historii i należą do nich zdjęcia weselne, reportaże ślubne, plenery ślubne, sesje narzeczeńskie i sesje brzuszkowe. Organizuję też sesje fotograficzne dla dzieci i modelek robiąc im wspaniałe portrety w technikach cyfrowych i analogowych.

Moja fotografia

Miasto nad Niezdobną jest też miejscem o silnej historii zdjęć tradycyjnych. Mam nadzieję, że i moja fotografia na kliszę średnio formatową pod postacią sesji, portretów i plenerów w tej historii wpisze się na stałe. Zapraszam wszystkie przyszłe pary ślubne, rodziców z dziećmi oraz przyszłe mamusie do zapoznania się z moim portfolio fotografa ślubnego, dziecięcego i kobiecego oraz spotkania się na sesji fotograficznej.

Jestem doświadczonym fotograficznie i życiowo mężczyzną bardzo wrażliwym na estetykę i indywidualność swoich prac. Zrezygnowałem z portali społecznych na rzecz swojej własnej strony prowadzonej według estetyki, która pozwoli mi mam nadzieję się wyróżnić i na stałe zaistnieć na tle wszech obecnych schematów.

Wesele plener portret

Fotograf ślubny w Szczecinku

Planując wesele prawie zawsze bierze się pod uwagę obecność na nim fotografa ślubnego. Współczesny świat oferuje nam doskonałe narzędzie do szukania a jest nim oczywiście sieć internetowa.

Sama globalna sieć nie powinna wystarczyć, warto do fotografa przyjść na kawę, porozmawiać, zobaczyć prace z innych wesel, plenerów czy portretów, ocenić jakość druku i odbitek na papierze fotograficznym. Zapraszam więc wszystkie chętne pary do odwiedzenia mnie i wysłuchania oferty wykonania zdjęć ślubnych.

Jestem fotografem ślubnym z wieloletnim doświadczeniem i znam doskonale wszystkie sale weselne i miejsca plenerowe w Szczecinku, więc z pewnością siebie bardzo chętnie podejmę się uwiecznienia Waszego ślubu w postaci reportażu ślubnego.

Szukasz fotografa?

Reportaże ślubne

Planujecie ślub w Szczecinku i szukacie fotografa który mógłby wykonać dla Was reportaż ślubny? Już od ponad kilkunastu lat specjalizuję się w reportażach ślubnych i chętnie z Wami o tym porozmawiam.

Nowoczesny sprzęt

Wiele lat praktyki pozwoliło mi wydobyć z technologii obrazowania to co najlepsze w reportażu. Posiadam profesjonalne rozwiązania w sferach optycznych jak i programowych, które istotnie podnoszą jakość reportażu ślubnego.

Styczeń 09 / 2022

PLENERY ŚLUBNE SZCZECINEK

Fotografie z duszą

Tagi:

fotograf szczecinek / plenery ślubne / fotografia ciążowa / fotografia dzieci / fotografia analogowa / motoryzacja / sesje animals / kontakt

 • Krajobraz leśnego pastwiska owiec z Parą Młodą stojąca obok płotu z brzozy

  Plenery ślubne Szczecinek - fot. www.64iso.pl

 • Siedząca para młodych małżonków na wydmach

  Fotografia plenerowa Szczecinek - fot. www.64iso.pl

 • Wyjątkowej urody dziewczyna pozująca w pięknej sukni balowej na plaży

  Plenery i sesje ślubne glamour w Szczecinku - fot. www.64iso.pl

 • Zdjęcia pary ślubnej stojącej do połowy ciała w malowniczym jeziorze

  Wehikuły czasu w fotografii ślubnej Szczecinek - fot. www.64iso.pl

 • Fotograf na wesele Szczecinek

  Fotograf Szczecinek fotografia ślubna z Magnolią - fot. www.64iso.pl

 • Fotografia ukazująca parę młodą w stroju ślubnym ludowym

  Oryginalne sesje plenerowe fotograf Szczecinek - fot. www.64iso.pl

 • Baśniowy widok stojącej pary młodej przy wschodzie słońca wśród bluszczu

  Zdjęcia plenerowe Szczecinek - fot. www.64iso.pl

 • Klimatyczna fotografia młodej pary w stylowym pałacowym wnętrzu

  Ślubne plenery w Szczecinku - fot. www.64iso.pl

 • Nastrojowy widok zakochanej pary na tle morza

  Plenery i sesje ślubne nad morzem - fot. www.64iso.pl

Przestrzeń artysty

Plener, czyli otwarta przestrzeń to woda na młyn nie tylko dla artysty fotografa, temat przestrzeni zawsze kojarzył się z wolnością wyrażania samego siebie i stał się ulubionym medium działalności artystycznej. Tworzenie fotografii na łonie natury stało się moją specjalnością i po dzień dzisiejszy jest silnym nurtem mojej fotografii ślubnej, ciążowej, dziecięcej czy też kobiecej.

Moje sesje plenerowe

Jeśli rozważacie pomysł wzięcia udziału w plenerze ślubnym lub jeśli chcecie fotografa na sesję narzeczeńską, to zachęcam do zapoznania się z moją twórczością w tej materii. Po wielu latach praktyki fotografowania plenerowego z łatwością przychodzi mi organizowane sesji w naturze tak by były wyjątkowe pod względem bogactwa kadrów, pomysłów i najwyższej jakości obrazu. Warto pamiętać że organizuję też plenery w obiektach zabytkowych takich jak kompleksy pałacowe. Szczecinek jest bardzo wylewnym miastem w śliczne przestrzenie idealnie wręcz nadające się pod sesje fotograficzne w plenerze a jego bliska lokalizacja od morza pozwala zrobić plenerowe wypady na plażę.

Tafla jeziora Trzesiecko

Jesienny plener o poranku

Spokojna tafla jeziora Trzesiecko malownicze obmywająca miasto rozpościera się przede mną jesienną szarugą o poranku. Jest wyjątkowo wcześnie jak na taką porę roku na plener ślubny w Szczecinku. Mam dreszczyk emocji związany z idealnym światłem dla dzisiejszego ślubnego pleneru.

Wilgoć zebrana przez długą jesienną noc i zawieszona między resztkami liści w koronach drzew opada wielkimi kroplami jak na zwolnionym filmie. Krople te tworzą na powierzchni lustra wody piękne kolorowe pęcherzyki powietrza, które ulotne pękają tworząc grę świateł na gładkiej powierzchni. Kolory zieleni na betonowej fasadzie brzegu są bardzo naturalne i głębokie w odcienie.

Ślubna para stojąca wcześnie rano pod drzewami z których kapią krople nocnej wrześniowej nocy

Fotografia ślubna Szczecinek - plener ślubny nad jeziorem Trzesiecko - fot. www.64iso.pl

Mgła spowiła najbliższe otoczenie półwyspu Tajwan budując tło i nastrój jedyny w swym fotograficznym rodzaju. Już wiem, że powstanie fotografia ślubna którą uznam za jedną z ciekawszych jakie wykonałem w Szczecinku. Jestem bardzo wdzięczny za zaufanie i poświęcenie się młodej Pary, która przyjechała na zdjęcia aż z Poznania i która potrafiła pozować do zdjęć o 6 rano w październiku.

Pan Młody podszedł do swej wybranki i przytulił ją do siebie patrząc głęboko w oczy. Jej biała suknia ślubna na tle ciemnego tła stała się zjawiskowa i cudownie kontrastująca z otoczeniem. Powstała fotograficzna scena piękna bogata w formę oraz treść i to właśnie ten moment na zdjęcie. Chwytam za wężyk spustowy swego Nikona ustawiam ostrość na ogniskowej 200 mm oraz jasności szkła jaką tylko dała mi fizyka i utrwalam wyjątkowy klimat czasu i miejsca. Powstała tak fotografia ślubna jest po dzień dzisiejszy moją najukochańszą.

Miejsce w Szczecinku

Drzewo miłości

Jest takie wyjątkowe drzewo w Szczecinku, ale gdzie nie powiem nikomu. Drzewo ma dwa pnie rosnące na jednym korzeniu, jeden z pni przypomina mi kształtem kobietę ułożoną do snu, drugi pień jej mężczyznę który z miłością patrzy na swą śpiącą wybrankę. Gdy słońce zniży się ku horyzontowi przez kasztany otaczające owe drzewo wpadają pląsające promyki silnego światła odseparowując drzewo od tła silnym kontrastem.

Będąc fotografem ślubnym w Szczecinku pokazałem to miejsce Parze Młodej, która zakochała się w kształcie tego drzewa i jego podobieństwie do pary kochanków. Postawiłem mój ulubiony statyw przed głównym planem zdjęciowym i określiłem parametry naświetlenia.

W tym czasie Pan Młody ułożył swą kobietę niczym na łóżku i spojrzał z miłością jak Ona zamknęła oczy i w poczuciu bezpieczeństwa usnęła na chwilę. Panna Młoda z promykiem światła na policzkach i rozłożonym welonem śniąca o swym ukochanym. To był ten właśnie krótki moment, gdzie kadr zdjęcia ślubnego odzwierciedlił przesłanie płynące z tego magicznego miejsca.

Młoda para przytulona do siebie w rozległych pniach drzew

Plener ślubny w Szczecinku, fot. www.64iso.pl

Fotografia to moja wielka życiowa pasja a zdjęcia ślubne utrwalone z esencją większą niż sam plik cyfrowy, to moja nagroda z której się najbardziej cieszę. Wasza radość po obejrzeniu wykonanych przez moją osobę fotografii jest również i moją radością

Sesja w plenerze

Romantyczne plenery ślubne

Pewien starszy elegancki Pan codziennie odwiedza swoją leciwą już łódkę zakotwiczoną nad brzegiem jeziora w Szczecinku i dba o nią od ponad 35 lat. Łódka ta ma ciekawy kształt i jest solidnie zrobiona przez znanego szczecineckiego rzemieślnika. To łódka z historią, która przypomina linię życia właściciela. Raz na spokojniej wodzie pływała a czasem po burzliwej i niebezpiecznej, łódź ta nabierała nie raz wody a czasem schła od nadmiaru słońca. Otoczenie łódki jest zadbane przez starszego Pana, codziennie grabi tam liście i wycina chwasty. Ta drewniana łajba jest dla niego symbolem i obiektem wspomnień o czasach kiedy nią pływał z żoną, której już dziś nie ma.

Para ślubna siedząca na burcie łodzi na tle trzcin i jeziora

Fotograf ślubny w Szczecinku, plener ślubny nad jeziorem, fot. www.64iso.pl

Kiedy mam zrobić sesję ślubną w Szczecinku lubię tam zaprowadzić młodych ludzi na plener ślubny i opowiedzieć historię o starszym Panu. Czasem się zdarza, że starszy Pan jest w tym czasie i podczas wykonywania zdjęć opowiada sam historię o swej łódce ślubnej. Sceneria i kadry ślubne tam powstałe doskonale odnoszą się do prozy życia związanej z małżeństwem.

Poszukiwanie tła dla fotografii ślubnej w Szczecinku sprawia mi olbrzymią przyjemność bo w otoczeniu tego pięknego miasta miejsc takich jest wciąż dużo. Krajobraz Szczecinka wraz z jego malowniczymi jeziorami Trzesiecko, Wieliczkowo, Wielim, mnogością pomostów z Zamkiem Książąt Pomorskich przylegającym do pięknego parku miejskiego i jego najbliższych okolic takich jak Dwór Luboradza, Pałac w Ogartowie, Bursztynowy Pałac w Strzekęcinie, czy park Zdrojowy tworzy dla zdjęć ślubnych i wesel znakomite uzupełnienie oraz wielką estetykę plenerów, sesji i reportaży ślubnych.

Unikalność Szczecinka

Portret Irlandzki

Kiedyś ktoś mi powiedział, że Szczecinek przypomina miasto niczym nadmorski kurort, przyznam jest w tym dużo racji. Architektura pozostawiona po niemieckiej historii i ułożenie geograficzne tego miasta sprzyjają takiej opinii. Planowanie pleneru ślubnego w takim mieście to prawdziwa przyjemność, niestety w ostatnim czasie obiektów które tworzą unikalność Szczecinka ubywa.

Dlatego każdą nowa inwestycję, która pozwala zachować unikalność tego miasta należy chwalić. The Blackrock Irish Pub bo o nim piszę powstawał na przestrzeni bardzo długiego czasu aż w końcu stał mi się wyjątkowym tłem do portretu ślubnego. Ten Pub w stylu Irlandzkim ma wielki potencjał estetyczny i dlatego postanowiłem uwiecznić moją ukochana parę ślubną na jego kolorowym tle. Zapraszam do zapoznania się z moją ofertą zdjęć plenerowych i reportaży ślubnych.

Portret młodej pary z wiankiem na głowie dziewczyny

Plener ślubny w Szczecinku, fot. www.64iso.pl

Fotografia ślubna B&W

Kradzież kolorów

Zdarza mi się czasami w fotografii coś ukraść, na całe szczęście moja kradzież dotyczy tylko kolorów w obrazie. Moja skłonność do tego procederu najczęściej spotykana jest w portretach, fotografiach ślubnych, biznesowych, kobiecych i dziecięcych a w fotografii analogowej koloru na sesję nie zabieram bo wiem, że i tak bym go ukradł. Brak koloru jest wciąż w dziedzinie fotografii modny i raczej się nie zapowiada na to by mogło to ulec zmianie.

 • Fotografia czarno biała z portretem ślubnym pięknej modelki i modela

  Fotografia artystyczna Szczecinek - fot. www.64iso.pl

 • Ujęcie cudnej urody modelki ślubnej na tle płaskorzeźby

  Sesje i plenery fotograficzne Szczecinek - fot. www.64iso.pl

 • Bliski portret Panny Młodej przez szybę pełną słonecznych odbić

  Fotograf portretowy Szczecinek - fot. www.64iso.pl

 • Roześmiana piegowata dziewczyna z gustownym wiankiem na głowie i bukietem ślubnych róż

  Fotograf artysta Szczecinek plenery i sesje ślubne - fot. www.64iso.pl

 • Monochromatyczny portret pięknej kobiety w ślubnym welonie

  fotografia monochromatyczna Szczecinek - fot. www.64iso.pl

 • Stylizowany portret pary małżeńskiej na lata przedwojenne

  Fotograf Szczecinek realizacja projektu "Gry Miejskiej" pozowali Agnieszka i Krzysztof R. - fot. www.64iso.pl

Minimalizm w fotografii odgrywa bardzo ważną rolę dlatego konwersja do monochromu stanowi pierwszy krok do minimalizowania obrazu w odbiorze. Jest wiele świetnych technik konwersji programowej do czerni i bieli jednak nie ograniczam się tylko do zabawy suwakami ale czasem w technikach srebrowych korzystam z filmów w średnim formacie wyspecjalizowanych w monochromatyzm.

Zauważyłem duże upodobanie moich ślubnych par, modelek, rodziców dzieci do wybierania odbitek właśnie w czerni i bieli i wklejania ich do albumów ślubnych, rodzinnych, profili modelek, wizerunkowych, biznesowych. Wiedząc o tym dokonuję metamorfozy koloru na wielu plikach już na etapie wczesnej obróbki co przyczynia się do miłego zaskoczenia przez osoby odbierające prace, na życzenie klienta dokonuję konwersji na wszystkich plikach.

Orientacja kadru

Szczecineckie pionowe kadry

Pionowy kadr ma u mnie szczególnie wielkie powodzenie w stosowaniu go na co dzień, odkryłem w nim coś istotnego, coś co ma wpływ na odbiór fotografii u widza. Prowadziłem kiedyś eksperyment społeczny polegający na lansowaniu fotografii wizerunkowej pionowego kadrowania względem popularności poziomego. Okazało się bowiem, że zdecydowanie wygrał w oczach widzów kadr pionowy a to skłoniło mnie do przemyśleń na ten temat.

Ci którzy próbowali już osadzać swoje zdjęcia na stronach internetowych w postaci galerii lub portfolio rozumieją ten temat doskonale. Podjęcie decyzji gdzie umieścić w szacie graficznej poziome zdjęcie a gdzie pionowe powoduje często pewnego rodzaju trudne decyzje. Jak w świecie wydruku sprawa ta jest prosta bo wydruk możemy dowolnie umieścić w przestrzeni to już gdy musimy go wkleić na papier o różnych proporcjach powoduje zamęt.

Pionowy kadr od dłuższego czasu buduje przewagę nad kadrem poziomym dzięki smartfonom, których to ekrany przyjaźniej wyświetlają obraz pionowy. Jednak najbardziej lubię kadr pionowy za lepszą plastykę obrazu poprzez bliższe podejście do modelki lub ślubnej pary. To efekt proporcji jakie powstają między fotografem obiektem fotografowanym a tłem. Na przykładzie kilku zdjęć wykonanych na plenerach w Szczecinku chciałbym Wam przybliżyć urok pionowego kadru.

 • Przytulone młode małżeństwo na plenerze ślubnym na tle starej gorzelni pod Szczecinkiem

  Stylowe kadrowanie fotografia Szczecinek - fot. www.64iso.pl

 • Ślubna para stojąca na stromych drewnianych schodach

  Fotografia ślubna Szczecinek - fot. www.64iso.pl

 • Mostek przy wyspie Taiwan w Szczecinku z młodą parą

  Pionowe plenery ślubne w Szczecinku - fot. www.64iso.pl

 • Młoda Para w otoczeniu zwisających gałęzi wierzby płaczącej

  Pionowa fotografia ślubna w Szczecinku - fot. www.64iso.pl

 • Kadr z parą zakochanych obok zabytkowej balustrady Szczecinka obok zamku Książąt Pomorskich

  Fotografia ślubna ze Szczecinka - fot. www.64iso.pl

 • Dumna para młoda w tunelu ze starych drzew w parku miejskim w Szczecinku

  Fotograficzne kadry w pionie fotografia Szczecinek - fot. www.64iso.pl

 • Młodzi małżonkowie w objęciach w zabytkowych fragmentach przymierzalni na plaży miejskiej Szczecinka

  Plenery ślubne Szczecinek - fot. www.64iso.pl

Fotograf dzieci

Każdy rodzic marzy by jego dziecko było co jakiś czas uwieczniane na fotografii w sposób ponadczasowy. Oferuje Wam drodzy rodzice sesje, plenery fotograficzne i portrety w Szczecinku dla Waszych dzieci.

Cyfrowo i analogowo

Do fotografowania dzieci używam profesjonalnego sprzętu cyfrowego, oraz średnio formatowego aparatu analogowego na materiał światłoczuły monochromatyczny lub barwny o niskich i średnich czułościach.

Dzieci są wdzięcznym choć trudnym tematem fotografii artystycznej, jednak wspólnie poświęcony czas na sesji z dzieckiem w roli modelki, modela zawsze upływa w formie zabawy i nieoczekiwanych zwrotów akcji.

Film z Waszym dzieckiem

Wykonuje również wysokiej jakości filmy na których rejestruję kilkuminutowe wzruszające opowiadania, gdzie aktorką lub aktorem może być Wasze dziecko. Naturalność dzieci przed kamerą jest większa niż przed aparatem fotograficznym. Wideo klipy z udziałem najmłodszych zawsze wzruszają do łez rodzinną publiczność a po wielu latach stają się materiałem sentymentalnym.

Fotograf dziecięcy

Sesje fotograficzne dla dzieci

Jak powstają moje zdjęcia dla dzieci? Zapraszam na kulisy wykonania jednego ujęcia wykonanego dla 5 letniej modelki o imieniu Maja. By wykonać fotografię dziecka o osobliwym niepowtarzalnym charakterze trzeba nad tematem nieco przysiąść kilka dni wcześniej.

Przed sesją z dzieckiem zawsze zastanawiam się co chcę osiągnąć, co powinienem zrobić by zamierzony efekt udało się zrealizować. To podstawowe pytania które trzeba sobie zadać przed każdą sesją nie tylko z najmłodszym uczestnikiem sesji.

Określiłem dla rodziców Mai swój pomysł polegający na stworzeniu statycznego obrazu księżniczki stojącej przed księciem, ale zamienionym przez złą wróżkę w żabkę. Rodzice dziewczynki zgodzili się i zabrałem się za zrobienie odpowiednio ciekawej nie tuzinkowej lekko przerysowanej korony. Koronę pomalowałem na kolor matowy czarny by uniknąć połysku.

Przyszła teraz kolej na znalezienie odpowiedniej scenerii w Szczecinku i znalezienia ciekawego tła nawiązującego do pałacowych murów i okiennic. Po kilku testach wybór padł na zabytkowy duży okrągły kamień obok Zamku Książąt Pomorskich a tłem idealnym okazała się wyższa Szkoła Muzyczna w Szczecinku.

By fotografia była jak najbardziej autentyczna modelka Maja była nie poinformowana o największej niespodziance chowającej się pod dłońmi jej rodzica. Zaplanowałem bowiem położenie na krótki moment prawdziwej żabki na kamieniu i przykrycie jej ciepłymi dłońmi taty Mai. Mama cudownej dziewczynki na ten moment sprytnie odwróciła jej uwagę i ustawiła na przeciw okrągłego kamienia prosząc o zgadnięcie co tatuś ukrywa za niespodziankę. Na trzy cztery rodzice mieli wykonać czynności takie jak odsunięcie się na metr od fotografowanej sceny przy czym Tatuś dziewczynki miał odsłonić co ukrywa w dłoni.

Mała dziewczynka z koroną na głowie patrząca na żabkę

Baśniowe zdjęcia dla dzieci w Szczecinku - fot. www.64iso.pl

Na kilka sekund powstała magiczna scena gdzie dziewczynka ujrzała malutką żabkę patrzącą na nią i w zachwycie zacisnęła paluszki przytulając całe dłonie do szybko bijącego swego malutkiego serduszka. Stanęła oczarowana chwilą! Właśnie wtedy nadusiłem spust migawki mego aparatu malując tym samym opisywaną fotografię światłem i cieniem.

Dla najbardziej ciekawych osób podaję informację, że żabka bezpiecznie trafiła po chwili do miejsca z którego została zapożyczona, czyli na brzeg szczecineckiej rzeczki Niezdobna płynącej dosłownie 5 metrów od miejsca fotografowania.

Fotogeniczna dziewczynka

Fotografując dzieci

Fotografując dzieci można napotkać nieoczekiwane momenty i huśtawki nastrojów u dzieci. To normalne zachowania dziecka przed aparatem fotograficznym. Wielką sztuką dorosłego jest odnaleźć się w tym świecie, i stworzyć mimo przeciwności losu ciekawą fotografię, jednak nic na siłę. Gdy dziewczynka lub chłopiec postanowi nie pozować do zdjęć trzeba pogodzić się z zaistniałą sytuacją i wrócić ponownie do tematu za jakiś czas.

Portret dziewczynki w kapeluszu o niezwykłych przenikliwych oczach

Fotograf Szczecinek portrety dla dzieci - fot. www.64iso.pl

Darmowe sesje dzieci

Są momenty w moim życiu, gdzie organizuję w Szczecinku darmowe sesje dla dzieci. Nie dzieje się tak często, ale warto zapytać i spróbować zapisać się na taki rodzaj sesji, zwłaszcza gdy chcemy widzieć nasze pociechy w rolach modelek lub modeli.

Dziewczynka w wełnianym sweterku sięga dłonią po owoc z drzewa

Fotografia dziecięca Szczecinek - fot. www.64iso.pl

Poszukuję rodziców z dziećmi o unikalnej urodzie i dużej fotogeniczności, zdjęcia odbywają się po wcześniejszym ustaleniu szczegółów sesji i ze stosowną umową.

Portret malutkiej dziewczynki z wiankiem na głowie

Fotografia dzieci Szczecinek - fot. www.64iso.pl

Jeśli zaciekawiłem Was swoją fotografią dziecięcą, odsyłam wszystkich do mojej zakładki usługi fotografia dzieci gdzie udzielam informacji o typach i technikach fotografowania Waszych podopiecznych.

Styczeń 11 / 2022

FOTOGRAFIA ANALOGOWA SZCZECINEK

Technika Srebrowa

Tagi:

fotograf szczecinek / plenery ślubne / fotografia ciążowa / fotografia dzieci / fotografia analogowa / motoryzacja / sesje animals / kontakt

 • fotografia analogowa skanowana ukazująca mały kwiatek na tle bardzo rozmytym

  Fotografia analogowa Szczecinek - fot. www.64iso.pl

 • fotografia analogowa skanowana pokazująca liść na drewnianym stole

  Fotografie w technice analogowej Szczecinek - fot. www.64iso.pl

 • fotografia analogowa a na niej kwiatek leśny

  Fotografie w technice tradycyjnej Szczecinek - fot. www.64iso.pl

 • fotografia analogowa przedstawiająca kiść aronii

  Fotografie w technice chemicznej Szczecinek - fot. www.64iso.pl

 • fotografia analogowa pokazująca fakturę spalonego drzewa

  Fotografie w technice srebrowej Szczecinek - fot. www.64iso.pl

 • fotografia analogowa a na niej stara drewniana ławka w zarośniętym boisku futbolowym

  Fotografie analogowe Szczecinek - fot. www.64iso.pl

 • fotografia analogowa z wydmami w parku słowińskim i fragmentami połamanych drzew

  Fotografie tradycyjne Szczecinek - fot. www.64iso.pl

 • fotografia analogowa a na nim uschnięte drzewo na wydmach podczas mgły i szadzi morskiej

  Fotografie chemiczne Szczecinek - fot. www.64iso.pl

 • fotografia analogowa przedstawiająca ścieżkę z poręczami dla turystów w parku w Łebie

  Fotografie srebrowe Szczecinek - fot. www.64iso.pl

 • fotografia analogowa skanowana a na niej schody fotografowane pod słońce platformy dla kibiców pływackich

  Fotografie hybrydowe Szczecinek - fot. www.64iso.pl

 • fotografia analogowa z widokiem budowli betonowej na Bałtyku

  Fotografie analogowe skanowane Szczecinek - fot. www.64iso.pl

 • fotografia analogowa z fragmentem nitowanych blach miedzianych

  Fotografie analogowe hybrydowe Szczecinek - fot. www.64iso.pl

 • uschnięta zdziczała jabłoń na skanowanej fotografii analogowej

  Fotografie tradycyjne hybrydowe Szczecinek - fot. www.64iso.pl

 • plastyczny obraz ozdobnego metalowego płotu z kluczami zawieszonym na ostrzu balustrady

  Fotografie skanowane hybrydowe Szczecinek - fot. www.64iso.pl

Gramofon i klisza

Czy ktoś z Was zastanawiał się dlaczego powracają do łask gramofony i dlaczego wzrósł nakład płyt winylowych? Większość osób odpowie, że to moda ma na to wpływ i można się z tym zgodzić. Jednak jest coś jeszcze więcej w powrocie gramofonów i płyt winylowych do łask, tym czymś jest jakość dźwięku zwłaszcza na wkładkach MC.

Tak samo jest dziś z fotografią analogową. Oprócz mody na zdjęcia na kliszy dochodzi nam jakość obrazu poprzez jej rozdzielczość i wielkość obrazowania. Również tak samo jak za sprawą wkładki gramofonowej MC, tak za sprawą doskonałych skanerów bębnowych a nawet płaskich fotografie na kliszę uzyskują dostęp do jeszcze lepszej jakości obrazowania i możliwości jej udoskonalenia za pomocą profesjonalnych programów graficznych.

Srebro i tradycja

Fotografia analogowa występuje pod różnymi mniej lub bardziej uzasadnionymi określeniami. Rodzaj rejestrowania obrazu za pomocą bromków srebra zawieszonymi w emulsji, często jest nazywany fotografią chemiczną lub srebrową. Bardzo popularną nazwą fotografii analogowej to fotografia tradycyjna.

Specjalizuję się w rejestrowaniu obrazu techniką analogową na sprzęcie do średniego formatu. Posiadam kilkanaście wyjątkowych aparatów na kliszę średnio formatową wraz z liczną optyką najbardziej uznanych producentów. Zapraszam do zapoznania się z moją ofertą na usługi fotografii analogowej nie tylko w Szczecinku

Fotografia tradycyjna w Szczecinku

Średni format w fotografii analogowej

Dla wielu ludzi fotografia tradycyjna zwana też analogową lub chemiczną odeszła bezpowrotnie i zastąpiła ją fotografia cyfrowa. Są jednak dziedziny fotografii gdzie technika tradycyjna jest wciąż silnym nurtem artystycznym, a efekty tej techniki można dodatkowo skanować i zamieniać na postać cyfrową uzyskując technikę fotografii hybrydowej z możliwością korekty i retuszu cyfrowego.

Szczególne zainteresowanie należy zwrócić w fotografii analogowej na średni i duży format, gdzie poprzez duże powierzchniowo medium plastyka obrazu, perspektywa, rozdzielczość i tonalność w jasnych partiach obrazu są wciąż niedoścignionym wzorem dla nowoczesnej fotografii cyfrowej. Nieprzerwanie uznane firmy nadal produkują filmy, błony, papiery światłoczułe i odczynniki chemiczne najwyższej jakości na potrzeby fotografowania techniką tradycyjną.

W wolnym czasie wykonuję w Szczecinku krótkie sesje i plenery sprzętem do fotografii średnio formatowej analogowej na potrzeby własne lub klientów. Szczecinek jest pięknym miastem i nie brakuje tu ciekawych na sesje plenerowe lub portrety miejsc.

Moje ulubione miejsca w Szczecinku to Tajwan, Mysia Wyspa, Park Miejski, plaża Miejska, Spichlerz, fragmenty rzeczki Niezdobna w okolicach Kościoła Mariackiego a gdy dysponuję większą ilością czasu zapuszczam się w dalsze zakątki naszego pięknego kraju. Będzie mi niezmiernie miło dzielić się z Wami swoimi przygodami fotograficznymi w postaci artykułów i analogowych prac w słynny kwadratowy obraz średniego formatu.

Szukam inspiracji

Zapał do fotografii

Mój zapał do fotografii tradycyjnej stale rośnie. Szukając własnych środków wyrazu zgłębiam techniki optyki z przed kilku dekad, samemu modyfikując układy optyczne uzbrajając je w bagnet P6. Robię to dla urozmaicenia swej chęci malowaniem światłem w mniej znany sposób.

Aparaty analogowe z okresów PRL-u pozbawione elektroniki są idealnym towarzyszem dla soczewek własnych konstrukcji i modyfikacji. Owocem mojej zabawy jest obiektyw do średniego formatu 90 mm o rzadkiej w tej klasie jasności f/1,4. Dodatkowo szukam inspiracji w soczewkach przeznaczonych do kinematografii z lat 70, starej radiologii i optyki laboratoryjnej.

Dzieci w moim obiektywie

Fotografia tradycyjna z dziećmi

Fotografowanie dzieci w technice tradycyjnej może się wydawać bardzo karkołomne zważywszy, że żyjemy w technice aparatów cyfrowych. Fotografuję dzieci w technice analogowej już od jakiegoś czasu i twierdzę, że jedyną przewagą techniki cyfrowej jest ustawianie ostrości dla dynamicznych scen. Cała reszta jest już tylko dominacją fotografii analogowej tym bardziej, gdy fotografujemy aparatami i obiektywami średnio formatowymi.

Obiektywy do sesji z dziećmi

Do fotografowania portretów dzieci najlepiej sprawdzają mi się obiektywy o długiej ogniskowej. Dzieje się tak dlatego, że dzieci mogą czuć się nieco zawstydzone bliską obecnością osoby fotografującej. Gdy fotografuję na początku sesji staram się zbyt blisko nie podchodzić do pozującego dziecka, z czasem osoba pozująca przyzwyczaja się do obecności obiektywu i można nieco zmniejszać dystans fotografowania używając ogniskowych średniego zasięgu. Fotografując średnio formatowym filmem idealnie sprawdzają się ogniskowe jak 500mm f/5,6 180mm f/2,8 150mm f/2,8 i 120mm f/2,8

W momencie gdzie fotografowane dziecko zaczyna nam coraz śmielej pozować i mamy możliwość podejść bliżej, warto zacząć zastanawiać się nad fotografią z bliska w dynamicznych ujęciach. W tej sytuacji zakładam obiektyw szerokokątny dla średniego formatu o ogniskowej 50 mm i przymykam otwór przysłony na przynajmniej f/8. Powstała dzięki temu głębia ostrości pozwala mi objąć kadrem pozujące w ruchu dziecko i zrobić ostre zdjęcie nawet gdy pomylę się w ręcznym ustawianiu ostrości o kilkadziesiąt centymetrów.

Portret dziewczynki, fotografia wykonana techniką analogową

Obiektyw Sonnar 180mm f/2,8 - fot. www.64iso.pl

Różne czułości filmów na sesji

Fotografując techniką tradycyjną skazani często jesteśmy podczas pleneru na stałą nie zmienną czułość filmu w aparacie. Aparat cyfrowy ma możliwość zmiany czułości w szerokim zakresie za pomocą ustawień manualnych lub automatycznych dopasowujących się do scenerii w ciągu ułamków sekund. Fotografowanie analogowe pozbawione jest takiej możliwości. Fotografując dzieci w technice tradycyjnej ciężko jest zrobić efektywną sesję za pomocą jednej czułości filmu.

Producenci aparatów analogowych w prawdzie zadbali o możliwość podmiany filmu za pomocą rozwiązań takich jak wymienne kasetki lub liczniki z pamięcią do przewijania filmu i jego wymiany na inny pod specjalnym nakryciem. Metody te jednak mają swoje wady i przy aparatach mających po 40-60 lat ciężko jest o szczelne kasetki i szyberki nie rysujące powierzchni filmu. Czasochłonność i złożoność tych metod powoduje frustracje dzieci i ich rodziców a ryzyko przypadkowego naświetlenia materiału światłoczułego jest wysoce prawdopodobne.

Organizując plenery dla dzieci w technikach tradycyjnych znalazłem inny sposób na błyskawiczną wymianę czułości materiału światłoczułego. Posługując się na zleceniach aparatem średniego formatu zadbałem o to by mieć ze sobą kilka ich sztuk. Same korpusy tych aparatów nie są tak wielkie, gdy pozbawimy ich obiektywu a w jego miejsce wstawimy dedykowany dekiel bagnetowy. W tej metodzie wymiana czułości odbywa się tylko tyle czasu co założenie obiektywu. Najlepsze czułości by sprostać wszystkim warunkom oświetleniowym na sesji z dzieckiem zawierają się w przedziale od 50 iso do 1600. Podczas wykorzystywania metody wielu korpusów z różnymi filmami ważna jest zasada dokładnego oznaczania jaki korpus zawiera jaki czuły film. Wprawdzie materiał negatywowy posiada dużą tolerancję na prześwietlenia to na wyciąganie cieni z obrazu już nie, dlatego ważne jest by tego dopilnować.

Najmłodsza modelka

Sesja Hani w Szczecinku

Dzień w którym miała się odbyć sesja małej Hani był słoneczny i dość zimny jak na połowę maja. Rodzice dziewczynki ugościli mnie w swym domu pyszną kawą i ciastem drożdżowym. Na zdjęcia analogowe było jeszcze za wcześnie tak więc korzystając z uprzejmości gospodarza razem zdążyliśmy się przejść po całym gospodarstwie zlokalizowanym blisko Szczecinka. Bacznie przyglądałem się wszystkim zaułkom posiadłości i znalazłem kilka obiecujących miejsc na wykonanie ciekawych kadrów.

Nim słońce schyliło się ku zachodowi byłem już na ty z Hanią i zapadła decyzja o postawieniu aparatu średnio formatowego na statywie na wprost majestatycznie oddalającego się płotu oświetlonego resztkami słońca. Mała dziewczynka zapozowała w trawie dzielnie utrzymując się w bezruchu potrzebnym do zarejestrowania obrazu. Wybrane miejsce zostało wykorzystane w taki sposób by linia spojrzenia Hani idealnie pasowała do ginącej w nieostrości perspektywy płotu. Cała ta chwila była tak sielska, że aż domowy kot postanowił się do nas przyłączyć i pozować razem z uradowaną malutką Hanką.

Fotografia małej dziewczynki, aparat Pentacon six

Plener w technice analogowej - fot. www.64iso.pl

Kolejnym etapem sesji było pozowanie przy starym pieńku drzewa liściastego pustego w środku, którego wcześniej znalazłem na łące. Jako tło służyły pofalowane geologią połacie łąk ciągnące się aż po sam horyzont. Lekka kontra ostatnich promyków słońca podświetlała blond włosy dziewczynki. Mama Hani dzielnie nam pomagała i stała obok służąc pomocą w zakresie odganiania kota, który miał silną chęć ponownie znaleźć się w kadrze aparatu analogowego.

Fotografia dziewczynki wykonana w technice tradycyjnej

Sesja analogowa dziewczynki - fot. www.64iso.pl

Hania zdała egzamin jako modelka i czas planować kolejną sesję z tak cudownie pozującym dzieckiem. Dziękuję rodzicom Hani za zaufanie i wszelką pomoc dla kilku kadrów, które prócz radości i pamiątki na całe życie stanowią aktualną jakość obrazu na co najmniej 100 lat bo trzeba pamiętać, że pliki z takich zdjęć mogą mieć rozdzielczość ponad dwustu krotnie większą niż dzisiejsze najnowsze odbiorniki telewizyjne.

Portret tradycyjny

Analogowe portrety ze Szczecinka

Portret zamyślonej młodej kobiety w dużym czarnym kapeluszu

Fotograf Szczecinek portrety, sesje dla modelek i hostess mod. Martyna - fot. www.64iso.pl

Dlaczego w dzisiejszych czasach wykonuję portrety w technice analogowej, dlaczego warto zadać sobie trud wywołania negatywu we własnej ciemni? Fotografia portretowa jak chyba żadna inna jest bardzo wrażliwa na autentyczność we wszystkich aspektach. Widząc się codziennie w lustrze uczymy się swojego wyglądu na tyle mocno, że najmniejsze odstępstwo koloru skóry, mimiki czy ułożenia włosów są natychmiast przez nas zauważone. To dowód na to jak silnie jesteśmy przywiązani do swojego wyglądu i jeśli chcemy otrzymać swój portret, pragniemy aby nasz wizerunek nie był zniekształcony.

Fotografia portretowa by była prawidłowa powinna zawierać pewne reguły związane z ogniskową, głębią ostrości, odległością fotografowania i wielkością medium rejestrującego portret. Tak się składa, że fotografia w dużym i średnim formacie zdaje najlepiej egzamin w tej materii. Niestety fotografia cyfrowa w dużym formacie chyba jeszcze nie istnieje, a fotografia cyfrowa w średnim formacie jest nieopłacalnie droga. Dlatego zostaje nam fotografom najczęściej fotografia analogowa w średnim formacie która dodatkowo potrafi rejestrować lepiej tonalność przejść niż technologia cyfrowa.

 • Piękna modelka wygięta przy drewnianej balustradzie werandy

  Fotografia modowa i wizerunkowa Szczecinek mod. Natalia - fot. www.64iso.pl

 • Modelka oparta o stary mur pałacu

  Sesje glamour beauty portrety plenery dla kobiet Szczecinek mod. Natalia - fot. www.64iso.pl

 • Modelka na tle lasu pałacu w Czarnem

  Kobiece plenery Szczecinek mod. Natalia - fot. www.64iso.pl

 • Bliski portret twarzy modelki

  Fotografia kobieca Szczecinek mod. Natalia - fot. www.64iso.pl

 • Portret ślicznej dziewczyny na tle desek starego pomostu

  Sesje analogowe szczecinek mod. Natalia - fot. www.64iso.pl

Wszystkie fotografie portretowe zawarte w tym artykule są wykonane techniką analogowa w średnim formacie przy udziale aparatów Pentacon six TL i obiektywu Carl Zeiss Jena Sonnar 180 mm f/2,8 a jako materiał światłoczuły posłużyły filmy Fomapan 100, Rollei RPX 25 i Ilford Panf plus 50, wywołane zostały w wywoływaczu ID11 następnie zeskanowane i zaprezentowane tu w formie elektronicznej.

Chciałbym też w tym momencie podziękować wszystkim osobom, które mi pozowały a szczególnie dla modelki Natalie z Niemiec, Martynie i Pannie Natalce, które przyczyniły się do powstania tych autentycznych portretów wykonanych techniką tradycyjną, osoby które szukają zdjęć związanych ze szczególnym naciskiem na estetyczny odbiór swego wizerunku takie jak modelki, hostessy lub jeśli spodobały się Tobie moje fotografie zapraszam do kontaktu i umówienia się na sesje portretowe w Szczecinku.

 • Portret modelki o baśniowej urodzie

  Portrety analogowe dla modelek Szczecinek mod. Natalie - fot. www.64iso.pl

 • Portret zamyślonej dziewczyny

  Fotografia analogowa sesje, plenery, portrety Szczecinek mod. Natalie - fot. www.64iso.pl

 • Portret dziewczyny z liściem paproci

  Zdjęcia dla modelek w Szczecinku sesje plenery portrety mod. Natalie - fot. www.64iso.pl

Zapraszam też osoby i firmy, które potrzebują fotografii o dużej rozdzielczości do druku wielkoformatowego. Fotografia tradycyjna wykonana na średnim formacie i niskich czułościach filmu charakteryzuje się cechami pozwalającymi na wydruki w formatach nawet do kilku metrów przy zachowaniu dużej liczby detali. Technika tradycyjna zamieniona w procesie skanowania w plik cyfrowy może stworzyć plik o rozdzielczości nawet 20000 px.

Warto wiedzieć, że sesje przy technice tradycyjnej są mniej wydajne w materiał fotograficzny ze względu na pojemność filmu średnio formatowego który opiewa na 12 fotografii z jednej rolki. Posiadam kilka aparatów średnio formatowych, więc ilość zdjęć na jednej sesji może wynieść więcej ale nadal nie są to ilości imponujące jak w fotografii cyfrowej.

Era portretu Smart

Portrety nie z telefonu

Portret jest na stałe związany z fotografią od początku jej historii. W różnych okresach czasowych tworzenie portretów siłą rzeczy związane było z technologią. Postęp techniczny wyzwolił u portretowanych osób uśmiech na twarzy w momencie skonstruowania jasnych obiektywów które pozwalały na fotografowanie przy krótkich czasach ekspozycji. Pojawienie się barwnej fotografii wyzwoliło u portretowanych kobiet dwubiegunowość monochromatyczności włosów do całej palety kolorów. A jak jest dzisiaj w erze smartfonów, jak współczesna technologia wpływa na fotografię portretową?

Pionowy kadr portretowy modelki o czarnych włosach

Portrety Szczecinek mod. Martyna fot. - www.64iso.pl

Wydaje mi się, że mamy do czynienia z gorszym okresem portretu i mimo niezwykłych rozwiązań technologicznych portret traci na swej wartości. Taka sytuacja bierze swój początek w dostępie do smartfonów z funkcjami fotografowania. Miniaturyzacja technologii zawarta w smartfonie ujemnie wpłynęła na jakość portretu poprzez tanią i uniwersalną optykę, małą powierzchnię obrazowania i bliską odległość fotografowania. Producenci coraz częściej próbują nadrabiać ułomności miniaturyzacji poprzez manipulacje programowe.

Artystyczna fotografia portretowa modelki patrzącej przez podniesiona parasolkę

Portrety dla modelek mod. Magda - fot. www.64iso.pl

Bazując na coraz silniejszych procesorach i szybszych buforach pamięci, programiści nie poprzestali na korekcjach dystorsji, aberracji ale ruszyli w kierunku najbardziej niebezpiecznym dla portretu, czyli retuszu nazywanego często filtrami upiększającymi. Retusz portretu to bardzo delikatny temat a nie właściwie zastosowany zabija autentyczność portretu.

Efektem tego nowoczesnego nurtu jest wykonywanie sobie samemu portretów ze stopniowaną skalą upiększeń, która z czasem doprowadza do skrajnie wysokich modyfikacji portretu i w swej formie nie przypomina realnego wyglądu portretowanej osoby. Największym jednak problemem jest akceptacja tego stanu osoby która tak się sfotografowała i w świadomy sposób portret taki eksponuje społecznie.

Obraz fotograficzny mężczyzny w kapeluszu kowbojskim

Portrety Szczecinek mod. Szczepan - fot. www.64iso.pl

Sytuacją która przyspiesza ten negatywny wpływ na współczesny portret jest utrudniony dostęp do sprzętu fotograficznego. Cena, gabaryty, ciężar i skomplikowana obsługa sprzętu do prawidłowego portretu powoduje coraz większą niechęć współczesnego konsumenta i wydaje mi się że ten stan będzie się coraz bardziej pogłębiał.

Znaleźć klimat do zdjęć

Przyroda pomaga fotografowi

Jest taki moment w cyklu przyrody, gdzie zimne powietrze zderza się z cieplejszym na niewielkim wycinku terenu. Zwykle ma to miejsce wczesną wiosną w typowych dla tego zjawiska miejscach takich jak linia brzegowa Bałtyku. Biorąc pod uwagę charakterystykę fotografii analogowej nie ma lepszej metody by utrwalić opisywane tu zjawisko.

Gwiazdo bloki w Ustroniu Morskim, obraz wykonany na filmie ILFORD FILM PAN F 50 PLUS

Gwiazdo bloki w Ustroniu Morskim, obraz wykonany na filmie ILFORD FILM PAN F 50 PLUS 120 - fot. www.64iso.pl

Taki typ pogody charakteryzuje się silną mgłą przez którą przebijają się dość mocne już promienie słońca. Fotografuję w takich zjawiskach pogodowych aparatem średnio formatowych na materiałach światłoczułych nie przekraczających 50 iso. Dzięki temu obrazy zawierają więcej szczegółów które zacierają się we mgle dodatkowo szybko poruszanej silnym wiatrem.

Fotografia dla śpiochów

Powszechnie uważa się, że najlepszą porą na zdjęcia krajobrazowe jest fragment przed i zaraz po wschodzie słońca, oraz bezpośrednio przed i po zachodzie słońca. W tym przypadku można fotografować prawie cały dzień licząc na nietypowe światło przebijające się pod różnymi kątami.

Zarośnięta spróchniała ławeczka w lesie brzozowym

Fotografia analogowa Szczecinek Pentacon six - fot. www.64iso.pl

Na taki plener warto ubrać się bardzo ciepło, gdyż wilgoć zawarta w powietrzu napędzana silnym i zimnym wiatrem skutecznie uprzykrza fotografowanie. Panujący chłód ma jednak pewną zaletę w postaci małej liczby przechodniów, spacerowiczów czy turystów, którzy nie chcąc marznąć ograniczają pobyt na otwartej przestrzeni. Dzięki temu łatwiej jest kadrować krajobrazy urbanistyczne nawet szeroko ogniskowym obiektywem bez obawy o nie pożądane elementy w kadrze.

Mała czy duża głębia?

Mała głębia ostrości

Fotografując analogowo w opisywane zjawisko pogodowe możemy zadbać o dodatkowe wzmocnienie efektu miękkości obrazu poprzez wykorzystanie teleobiektywu i ustawienie jak największego otworu przysłony.

Taka kombinacja optyczna zwłaszcza na średnim formacie spowoduje maksymalne wzmocnienie miękkości obrazu poprzez płytką głębię ostrości, odległość i odseparowanie tła spowitego we mgle. Fotografia taka charakteryzuje się tajemniczością i niezwykle łagodnym przejściem tonalnym na całym kadrze.

Molo Busola w Ustroniu Morskim

Molo Busola w Ustroniu Morskim, obiektyw Biometar 80mm f/2,8 - fot. www.64iso.pl

Duża głębia ostrości

Gdy zastosujemy zestawienie optyki szerokokątnej połączonej z małymi otworami przysłony, uzyskamy wzmocnienie refleksów świetlnych przebijających się przez zamglone powietrze. W tej kombinacji sprzętowej warto zwrócić uwagę na czas naświetlania by nie był zbyt długi, gdyż zjawisko refleksów zanika wraz ze wzrostem czasu naświetlania.

Ustronie Morskie

Ustronie Morskie, obiektyw Flektogon 50mm f/16 - fot. www.64iso.pl

Wypracowany przez moją osobę kompromis takich ekspozycji oscyluje w czasach 1/30 sekundy i przesłonach f/16. Takie warunki naświetleń można uzyskach pracując na materiałach 25-50 iso w zasadzie tylko w południowych godzinach. Fotografie powstałe w wyniki takich kombinacji optycznych mają w sobie dużo mieszanki dynamiki, gry światła i spójności którą tworzy gęsta zawiesina wilgoci w powietrzu.

Zdjęcia z brzuszkiem

Lubię i umiem fotografować nie narodzone życie w jej naturalnych ramach okalanych matczyną krągłością kształtów nadziei ozdobionych w lekko prześwitującą delikatną szatę niewinności.

Fotografia ciążowa lub jak wolicie brzuszkowa, to moja wielka przygoda zwłaszcza gdy wizja połączenia fotografii kobiety w okresie przy nadziei jest oprawiona w ramy fotografii artystycznej.

Piękno kobiecych kształtów związanych z macierzyństwem warto zarejestrować nie tylko jedną sesją, ale wręcz kilkoma by uwiecznić zmiany jakie zachodzą w tym niezwykle ważnym momencie życia.

Umów się na sesję

Fotografuję i organizuję plenery dla kobiet w ciąży w Szczecinku i jego najbliższych okolicach. Jednak jeśli spodobały się Tobie moje prace, kadry, filozofia i sposób patrzenia na kobiety w okresie ciąży mogę podjechać w każde miejsce. Zachęcam więc wszystkie chętne Panie z brzuszkiem do kontaktu i rezerwowania terminu już nawet dziś.

Zrealizowałem wiele projektów związanych z fotografią ciążową i mam jeszcze ich więcej do zrealizowania. Bardzo pragnę się nimi ze wszystkimi podzielić opisując je kolejno nadając natchnienie i inspiracje dla innych.

Przy Nadziei

Projekt fotograficzny

Fotografia kocha wszelkie kontrasty a poszukiwanie ich dla mnie to wielka radość. Prostym kontrastem znanym wszystkim to biel i czerń, kontrastem mniej zauważalnym to kontrast faktury gładkiej i chropowatej. Fotografia poprzez kontrasty potrafi budować nastroje od obrazów przesiąkniętych spokojem do kadrów z ukrytym w tle niepokojem.

portret kobiety z brzuszkiem na tle liści

Ciążowe sesje analogowe w Szczecinku - fot. www.64iso.pl

Praktyka w wykonywaniu sesji nauczyła mnie, że złamanie wielu zasad organizacyjnych, logicznych i wyuczonych przyczynia się do powstania fotografii o niedoścignionej aranżacji i głębi przekazu. Dlatego zrodził się pomysł wykonania sesji ciążowej która łamiąc utarte schematy powinna przynieść ciekawe efekty.

Kobieta w 9 miesiącu ciąży na tle lustra wody

Sesje brzuszkowe fotografia ciążowa Szczecinek - fot. www.64iso.pl

Pomysł, który przerodził się w projekt był prosty i miał łamać pewne zasady fotografii ciążowej. Pierwsze odstępstwo dotyczyło pory roku sesji, najczęściej odbywa się ona w letnie dni, moja ma odbyć się w późną jesienią. Drugim czynnikiem budującym nastój zdjęcia i jego emocje, to ostatnie dni ciąży, której krągłości miały osłaniać delikatne falbanki i wzory peper.

Stojąca na drewnianym pomoście młoda kobieta w ciąży na tle trzcin i jeziora

Zdjęcia ciążowe fotograf Szczecinek - fot. www.64iso.pl

Elementem scalającym nastrój zdjęć ciążowych było użycie kilku niemieckich aparatów analogowych z filmem o niskiej czułości ILFORD PANF PLUS 50, zaś dla złagodzenia nastroju odcieni bieli użyłem aparatu do średniego formatu Pentacon six TL z pięknie rysującym obiektywem Carl Zeiss Jena Sonnar 180 f2/8.

Fotografia kobiety w zaawansowanej ciąży wśród krzewów borówki amerykańskiej

Artystyczna analogowa fotografia ciążowa Szczecinek - fot. www.64iso.pl

W dniu sesji i realizacji projektu było wyjątkowo ciepło, ale los zesłał przyszłej mamie deszcz i burze dosłownie ocierające się o zaplanowane miejsca sesji. Pamiętam, że pomyślałem wtedy iż wystarczy tych plenerowych kontrastów. Projekt na dwie godziny przed zmrokiem został rozpoczęty a Pani Ewelina z gracją stawiała przeciwnością losu czoło, pozując w wybranych miejscach.

Portret kobiety w dziewiątym miesiącu ciąży

Portrety plenery ciążowe Szczecinek fotografia analogowa - fot. www.64iso.pl

Czemu miał służyć ten projekt, jakie miał osiągnąć efekty? Chciałem stworzyć mikro klimat emocji na fotografii ukazującej przyszłą mamę. W moim projekcie emocje na twarzy fotografowanej kobiety przy nadziei podczas sesji ukazują w makro skali uczucia kontrastujące ze sobą takie jak obawy i spokoju, smutku i radości, a elementem łączącym te emocje na twarzy modelki jest przede wszystkim radość, duma i siła przyszłej mamy. W tym momencie chciałbym podziękować wszystkim osobą za udział w naszym projekcie i z niecierpliwością wyczekuję nowej sesji. Jeśli jesteś w zaawansowanej ciąży a zaciekawił Cię ten projekt i chciałabyś w nim wziąć udział lub w nieco innym, posiadam też swoje gustowne suknie ciążowe o bardzo klimatycznych fasonach wzbogacające klimat mojej fotografii. Zapraszam do kontaktu.

Sesja ciążowa

Analog i cyfra

Planując sesję ciążową w technice analogowej warto sobie zdać sprawę z pewnego ryzyka jakie niesie technologia chemiczna. Podczas takiej sesji należy zadbać o to by wszystko poszło zgodnie z zasadami fotografii analogowej. Mimo wszystko trzeba się dodatkowo zabezpieczyć i podczas takich sesji w technice tradycyjnej warto wykonywać kopie zdjęć cyfrową technologią. Najlepszą do tego okazją jest chociażby wykorzystywanie sprzętu cyfrowego do precyzyjnego pomiaru światła, wtedy to można wykonać cyfrową kopię kadru.

Stojąca na betonowej konstrukcji starego mostu kobieta w ciąży

Sesje ciążowe w Szczecinku - fot. www.64iso.pl

Czas na porównania

Jednoczesne tworzenie sesji w wersji analogowej i cyfrowej daje nam fotografom idealną okazję do porównań tych dwóch technologii. Już po kilku takich sesjach jesteśmy w stanie wyłapać wady i zalety obu technik fotograficznych. Najlepszą zaś zaletą dla klienta jest możliwość uzyskania dodatkowych zdjęć.

Portret trzy czwarte dziewczyny w ciąży ubranej w przeźroczystą sukienkę

Zdjęcia kobiet w ciąży Szczecinek - fot. www.64iso.pl

Są pewne elementarne zasady co do różnic w tych dwóch rodzajach obrazowania i tak powszechnie wiadomo że technika analogowa jest bardziej tolerancyjna na prześwietlenia niż technika cyfrowa. Jednak w analogu wyciąganie szczegółów z cieni jest znacznie mniej efektywne niż z obrazu cyfrowego. Pomiary światła wykonane za pomocą aparatu cyfrowego na potrzeby zdjęcia analogowego powinny być przeniesione z korektą przynajmniej o 0,7 EV więcej niż dla cyfry. Powyższa korekta zda egzamin pod warunkiem, że znamy dokładne czasy swojego aparatu analogowego. trzeba pamiętać, że stare aparaty na kliszę mają czasy naświetlania nie zawsze zgodne z tarczą nastaw ekspozycji.

Piękna modelka w ciąży oparta o drewniany płotek

Fotografia kobiet w ciąży Szczecinek - fot. www.64iso.pl

Największą różnicą jednak między tymi dwiema technologiami można zobaczyć dopiero po zeskanowaniu obrazu z negatywu średnio formatowego, a jest nią jest wielkość i rozdzielczość obrazu. Fotografie z aparatu cyfrowego którym fotografowałem zawierają się maksymalnie w 36 mln px, fotografie z aparatu analogowego oscylują w granicach 220 mln px.

Duża różnica jest też na korzyść aparatu na kliszę, gdzie ilość szczegółów może wahać się w przedziale 6400-12800 DPI a z aparatu cyfrowego tylko 300 DPI. Z racji olbrzymiej rozdzielczości i wielkości obrazów analogowych ich wymiar nie mieści się w granicach dzisiejszych najnowszych urządzeń takich jak monitory komputerów, telewizorów, tabletów, więc po ich zmniejszeniu do granic możliwości współczesnych aparatów cyfrowych zyskują bardzo na ostrości.

Dziewczyna w ciąży stojąca na środku wąskiego starego betonowego mostu

Sesje dla ciężarnych kobiet Szczecinek - fot. www.64iso.pl

Podziękowanie

Tak bardzo cieszę się sesją ciążową z Panią Eweliną, jestem jej bardzo wdzięczny za okazane zaufanie, olbrzymią cierpliwość, wyrozumiałość, siłę i wytrwałość. Jestem przekonany, że narodzony już chłopczyk, który siedział w brzuszku odziedziczy tak wspaniałe cechy i urodę po swojej Mamie i Tacie.

Styczeń 13 / 2022

FOTOGRAFIA MOTORYZACYJNA SZCZECINEK

Fotografowanie aut na sprzedaż

Tagi:

fotograf szczecinek / plenery ślubne / fotografia ciążowa / fotografia dzieci / fotografia analogowa / motoryzacja / sesje animals / kontakt

 • Fotografia samochodu Mazda 6

  Fotografia motoryzacyjna Szczecinek Mazda 6 - fot. www.64iso.pl

 • Fotografia samochodu Audi

  Fotografia samochodów Szczecinek Audi - fot. www.64iso.pl

 • Fotografia samochodu Mercedes

  Fotografia samochodów Szczecinek Mercedes - fot. www.64iso.pl

 • Fotografia samochodu lamborghini

  Fotografia samochodów Szczecinek Lamborghini - fot. www.64iso.pl

 • Fotografia samochodu Audi kombi

  Fotografia samochodów Szczecinek Audi kombi - fot. www.64iso.pl

 • Fotografia samochodu Ford Fusion

  Fotografia samochodów Szczecinek Ford - fot. www.64iso.pl

 • Fotografia samochodu Volkswagen Jetta

  Fotografia samochodów Szczecinek Volkswagen - fot. www.64iso.pl

 • Fotografia samochodu Camaro kabriolet

  Fotografia samochodów Szczecinek Camaro - fot. www.64iso.pl

Fotografia samochodowa

Planując sprzedaż samochodu warto zadbać o dobre, atrakcyjne i czytelne fotografie auta. Specjalizuję się w wykonywaniu sesji samochodowych w Szczecinku, które przedstawiają auto w sposób atrakcyjny w wewnątrz i na zewnątrz dla oka potencjalnego kupca.

Wiedza i sprzęt pro

Posiadam profesjonalny sprzęt i doskonałe oprogramowania, zdobyłem niezbędną wiedzę jak wykonać zdjęcia auta by nie przesadzić i nie wzbudzać niepotrzebnych podejrzeń u odbiorcy stylem obróbki czy retuszu.

Dla kolekcjonerów

Dla kolekcjonerów i największych miłośników motoryzacji oferuję wykonanie prywatnych sesji za pomocą sprzętu do fotografii analogowej rejestrującej obraz na średnim formacie i filmach o najwyższej jakości dotyczącej kontrastu ostrości i ziarnistości, gdzie odwzorowanie błyszczących fragmentów karoserii, elementów chromowanych i szklanych są zachwycająco dokładne.

Fotografuję samochody

Jak przygotować auto na sesję?

Szykując auto na sesję fotograficzną trzeba zadbać o jego wygląd nie tylko na zewnątrz ale i wewnątrz. Lakier pojazdu powinien być suchy i wypolerowany, szyby i lusterka bez zacieków i smug, tapicerka miękka i dywaniki powinny być odkurzone i zaczesane suchą gąbką w jedną i tą samą stronę a tapicerka twarda potraktowana preparatem stosownym do wykończenia na mat lub połysk.

Tapicerka i kokpit samochodu Mercedes

Fotograf motoryzacyjny w Szczecinku - fot. www.64iso.pl

Bagażnik powinien być starannie odkurzony i pozbawiony zbędnych elementów nie związanych z wyposażeniem auta. Komora silnika powinna być umyta i sucha od olejów, felgi czyste wypolerowane suchą szmatką. Opony powinny być wyczyszczone już na samym miejscu sesji fotograficznej szczotką z włosia twardego.

Fotografia samochodu Mini Cupe

Fotograf motoryzacyjny w Szczecinku - Mini Cupe. fot. www.64iso.pl

Ile czasu trwa sesja?

Scenariusz sesji motoryzacyjnych jest często podobny i polega na czyszczeniu przez właściciela auta przez cały dzień na własny koszt a na sam koniec dnia wykonaniu zdjęć przy znikomym udziale słońca. Sesja samochodowa przy dobrze przygotowanym samochodzie trwa od 30 do 40 minut. Na potrzeby aukcji i giełd internetowych liczba zdjęć powinna zawierać się w 12 kadrach. Zdjęcia są obrobione i przygotowane już na drugi dzień do specjalnych lekkich formatów gdzie będą się szybko i prawidłowo wyświetlały na każdym urządzeniu.

Jakość fotografii

Dbałość o szczegóły

Zdjęcia przedniej części samochodu Audi

Fotografia samochodowa w Szczecinku - fot. www.64iso.pl

Potencjalny kupiec zwraca uwagę na szczegóły samochodu przed podjęciem decyzji o spotkaniu się ze sprzedającym, detale te wiele mu mówią o samochodzie. Niestety dla kupujących serwisy i giełdy internetowe pozwalają na zamieszczenie fotografii pojazdu w skompresowanych wersjach gdzie jakość fotografii nie pozwala na dokładną ocenę stanu auta.

Jako fotograf motoryzacyjny ze Szczecinka wychodzę na przeciw tej niedogodności i oferuję prócz sesji fotograficznej, zamieszczenie zdjęć dużej wielkości i rozdzielczości na specjalnie przygotowanej przez moją osobę stronie internetowej, gdzie za pośrednictwem serwisu Flickr możliwe jest ukazanie auta ze wszystkimi szczegółami o które zapyta potencjalny klient. Takie rozwiązanie ułatwia podjęcie decyzji kupca o spotkaniu ze sprzedającym i tym samym zminimalizuje ryzyko i frustracje.

Fotografia samochodu Lexus

Fotograf samochodowy w Szczecinku - Lexus - fot. www.64iso.pl

Styczeń 14 / 2022

FOTOGRAFIA ZWIERZĄT SZCZECINEK

Sesje nie tylko dla hodowców

Tagi:

fotograf szczecinek / plenery ślubne / fotografia ciążowa / fotografia dzieci / fotografia analogowa / motoryzacja / sesje animals / kontakt

 • Szczeniak Siberian Husky w lesie na stoku ze śniegiem

  Fotografia zwierząt Szczecinek - szczeniak Siberian Husky - fot. www.64iso.pl

 • Siberian Husky

  Zdjęcia dla piesków Szczecinek - fot. www.64iso.pl

 • Zdjęcie portretowe pieska z muszką na szyi

  Fotografia dla hodowców psów Szczecinek - fot. www.64iso.pl

 • Siberian Husky - portret

  Fotografia zwierząt Szczecinek - fot. www.64iso.pl

 • Siberian Husky w jesiennym lesie

  Fotografia zwierząt Szczecinek - Siberian Husky - fot. www.64iso.pl

 • Długowłosy Siberian Husky podczas zimy i opadającego śniegu

  Fotografia dla hodowców psów zwierząt Szczecinek - Siberian Husky - fot. www.64iso.pl

 • Groźnie wyglądający Siberian Husky broniący swego patyka

  Profesjonalna fotografia zwierząt Szczecinek - Siberian Husky fot. www.64iso.pl

Sesje animals dla hodowców psów koni

Jeśli prowadzisz hodowlę koni, psów lub innych zwierząt, albo jesteś właścicielem zwierzęcego pupila i potrzebujesz zdjęć na stronę internetową lub pamiątkę swego futrzaka, to zapraszam na sesję fotograficzną zwierząt w Szczecinku. Dysponuję wiedzą, sprzętem i doświadczeniem w rejestrowaniu aparatem fotograficznym zwierząt.

Zarezerwuj już teraz sesje dla zwierząt

Osoby zainteresowane fotografowaniem swoich zwierząt w Szczecinku lub jego okolicach, zapraszam do kontaktu i ustalenia wolnego terminu. W wiadomości proszę o podanie informacji o rasie, wieku, usposobieniu i do jakich celów posłużą zdjęcia. Informacje te pomogą mi lepiej przygotować się do sesji i trafniej znaleźć miejsce zorganizowania planu zdjęciowego.

Życzenie klienta

Na życzenie klienta drukuję wykonane fotografie w dowolnym formacie. Jeśli zdjęcia mają być wykorzystane do ogłoszeń lub stron internetowych hodowców szykuje ich odpowiednie wersje, formaty i kompresje z zachowaniem nowoczesnych standardów.

Fotografia zwierząt domowych

Czy warto fotografować zwierzęta?

Długo mnie namawiano na pieska, opierałem się i bałem się tej nowej przyjaźni między człowiekiem a zwierzęciem. Pewnego wiosennego dnia postanowiłem zgodzić się na nowego członka rodziny i po długiej bezsennej nocy wsiedliśmy w samochód i odwiedziliśmy hodowców wystawiających szczeniaki. Po kilkunastu minutach nie było wątpliwości i futrzana kulka jechała już z nami.

Siberian Husky skaczący na łące

Fotografia zwierząt Szczecinek - Siberian Husky - fot. www.64iso.pl

Co się działo trudno opisać, poświęciłem mu obok rodziny wiele lat mego życia i zakochaliśmy się w sobie na dobre i złe. Kiedy miłość do zwierzaka dojrzała najmocniej nosiłem już go po schodach na rękach bo tylko 13 lat dla niego było w genach zapisane. Wiosną go poznałem a ze łzami w oczach głaskając i przytulając zimą pożegnałem. Choć trudno w to uwierzyć to przywiązanie człowieka do zwierzęcia i odwrotnie potrafi być niezwykle silne. Czas dla wielu zwierząt płynie szybciej i dlatego warto je fotografować by móc je wspominać.

Psia sesja

Twój plener z psem

Plener z pieskiem to nic innego jak codzienny spacer, tylko do stadka należy doliczyć jeszcze fotografa. Do pleneru fotograficznego z udziałem psa należy znaleźć ciekawe tło czyli miejsce gdzie wykonywana będzie sesja.

Idealnie jest jeśli miejsce te jest zlokalizowane na odludziu i będziemy mieli pewność, że nic nie rozproszy uwagi pupila. Nieodzowną praktyką jest oswojenie się zwierzaka z fotografem i warto na to poświęcić kilkanaście minut.

Szczeniak rasy Siberian Husky w wysokiej mokrej łące

Siberian Husky fotografowanie piesków w Szczecinku - fot. www.64iso.pl

Warto na czas zdjęć zaopatrzyć się w przysmaki, łakocie dla pieska, ale też i środki do pielęgnacji sierści. Sesje, które organizuję trwają około 2-3 godzin wliczając przygotowania i dojazd. Z prawidłowo przebiegającej sesji właściciel i jego pupil otrzymują ode mnie około 15-20 starannie wyretuszowanych fotografii.

Copyright © 2021. All rights reserved

Wykorzystujemy pliki cookies.    OK